ATRAKCJE W SŁOPNICACH
Mogielica - Głównym celem wędrówek turystów jest Mogielica - Królowa Beskidu Wyspowego. Ze szczytu Mogielicy można podziwiać piękną panoramę Tatr, Gorców, Pienin i całego Beskidu Wyspowego. Pod względem widokowym rozległa hala na zachodnim stoku Mogielicy jest jednym z najbardziej oryginalnych miejsc w Beskidzie Wyspowym. Mogielica stanowi również doskonały punkt wypadowy na inne sąsiadujące szczyty: Krzystonów (1012 m n.p.m.), Jasień (1052 m n.p.m.) - Przysłop – Turbacz. Także tutaj, na polanie widokowej wznosi się krzyż nawiązujący do papieskiego pastorału. Zgodnie z zamysłem krzyż ten jest trwałym znakiem upamiętniającym wędrówkę ks. Karola Wojtyły na Mogielicę i sprawowaną tam przez niego Eucharystię. Krzyż ten staraniem ks. Stanisława Wojcieszaka i władz Gminy Słopnice wbudowano 18 sierpnia 2004 roku, a kilka dni później 22 sierpnia, podczas VI Złazu Turystycznego nastąpiło uroczyste poświęcenie.

-------------------------

Łopień i jaskinie - Grotołazów czeka na górze Łopień 20 jaskiń. Najdłuższa, a zarazem najgłębsza jaskinia Beskidu Wyspowego to: „Jaskinia Zbójecka o długości 404 metrów. Jest to jedno z największych w Polsce stanowisk nietoperza podkowca małego. Równie ciekawe są pozostałe jakinie: Czarci Dół (140 m) i Złotopieńska Dziura (150m). W środkowej części Łopienia na grzbiecie znajdują się też liczne mokradła i podmokłe torfowiska, zwane "Bagnami Łopieńskimi". Miejsce to robi duże wrażenie - prócz podmokłej łąki zalana jest znaczna połać lasu. Dla miłośników sportów rowerowych przygotowano trasy rowerowe, które zadowolą najbardziej wybrednych cyklistów. Przebiegają one przez najpiękniejsze zakątki Beskidu Wyspowego Szczawę, Cichoń, Przełęcz Słopnicką, Chyszówki, Łopień, Mogielicę.

-------------------------

Zabytkowy Kościół św. Andrzeja Apostoła - Kościół ten uznawany jest za najważniejszy z zabytków architektury w Słopnicach. Źródła historyczne wskazują, że pierwszy kościół słopnicki został wzniesiony w II połowie XIV wieku, a dopiero czterysta lat później (1774 -1776), staraniem ks. proboszcza Jana Zwiernikiewicza przystąpiono do budowy nowego kościoła, który stoi po dziś dzień w Słopnicach Dolnych. Kościół został zbudowany przez Cieślę Jana Golenckiego. Jest to bezwieżowy, trójnawowy, drewniany kościół konstrukcji zrębowej z prezbiterium zakończonym wielobocznie. Prezbiterium oraz część nawową nakrywa wspólny dach ze znajdującą się pośrodku wieżyczką na sygnaturkę. Stanowi ona jedyny akcent wysokościowy kościoła. W 1886r. od strony południowej została do kościoła dobudowana kaplica św. Józefa. W jej ołtarzu umieszczono starsze barokowe obrazy św. Józefa i św. Antoniego Padewskiego. Wyposażenie wnętrza jest głównie barokowe, w większości pochodzące z poprzedniego kościoła. Na uwagę zasługuje późnorenesansowy ołtarz główny z obrazem Sacra Conversatione (Święta Rozmowa) przedstawiającym Matkę Boską z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Andrzeja i Mikołaja. Poniżej św. Andrzeja znajduje się maleńki wizerunek fundatora. Godne uwagi są również wieloletnia Ambona oraz Chrzcielnica.

-------------------------

Dwór Bobrowskich - wybudowany został w I połowie XIX w. w stylu klasycystycznym. W czasie wojny w budynkach dworskich urządzono szpital dla chorych przywiezionych tu m. in.: z Pruszkowa i poznańskiego. Leczyli się w nim także partyzanci oraz miejscowa ludność. Obecnie dwór jest własnością prywatną. Wokół dworu rozpościera się piękny park z przeszło 400- letnimi dębami, lipami i kasztanowcami.

-------------------------

ŚCIEŻKA KRAJOZNAWCZO - PRZYRODNICZA ZAŚWIERCZE - Ukazuje bogactwo przyrody, ciekawostki przyrodnicze, krajoznawcze oraz z dziedziny miejscowej kultury. Jest to również doskonała ścieżka rekreacyjna, z której chętnie korzystają uczniowie w ramach lekcji przyrody. PIESZE SZLAKI TURYSTYCZNE Dla miłośników wędrówek górskich i obcowania z naturą Słopnice oferują górskie szlaki turystyczne : żółty, zielony.

• Zielony: biegnie od Dobrej przez szczyt Łopienia, Przełęcz Rydza Śmigłego, Mogielicę, przełęcz Słopnicką . • Żółty: prowadzący od Tymbarku zboczem Łopienia (951 m.n.p.m.) przez Zaświercze aż na szczyt Mogielicy - najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego. Pod względem widokowym rozległa hala na zachodnim stoku Mogielicy jest jednym z najbardziej oryginalnych miejsc w Beskidzie Wyspowym.

Urozmaicona wędrówka grzbietami wzniesień odsłania najbardziej atrakcyjne miejsca Beskidu Wyspowego. Szlaki te słyną z doskonałych panoram na Gorce, Kotlinę Sądecką, Pieniny i Tatry. Szlaki na przemian łagodnie wspinają się i często stromo schodzą w dół, prowadząc lasem i polami.

TRASY PIESZO – ROWEROWE:

• Trasa I: Słopnice Granice Leśniczówka - Cichoń - przełęcz Zapowiednica - Wyrąbiska - Zalesie Leśniczówka - szlakiem na Mogielicę i szlakiem na Chyszówki (z wariantem Cichoń - Ostra) • Trasa II: Słopnice Mogielica (skład drzewa) - Groń - droga stokowa popod szczyt do Półrzeczek z wariantem zjazdu do Szczawy drogą stokową biegnącą południowym stokiem Mogielicy • Trasa III: Przełęcz Chyszówki - szlakiem na Łopień - poprzez masyw Łopienia na Hajdowską Górę - do Słopnic Dolnych.

Kliknij aby powrócić na stronę główną

Strona o Słopnicach. Autor Norbert Kęska.